Systémové upozornění
Hlavní informace

Chci způsobit, abychom si o tomhle tématu dovolili uvolněně mluvit a tak hledám ty první věty, které vás nehodí do známých stereotypů „muži- ženy“ a neodradí vás od dalšího čtení.

Jak si tak s lidmi při manažerských školeních na tohle téma povídám, vidím stále jasněji, že se zaobírají otázkou – zejména ve velkých firmách – jak dostat více žen do managementu. Snaží se o to a přitom téměř dokonale ignorují ženský princip. 

A teď se nijak netrefuji do mužů. Ignorujeme ho všichni – ženy i muži. A já sama jsem v tom byla do 40 let přeborník.

rovnovahaTomu vyhýbání se ženskému principu v práci rozumím. Svět práce vznikl jako mužská doména a jeho principy přinášejí výsledky dnes a budou bezpochyby důležité i dále. Nějakých 150 let ženy do toho světa patří taky, zabojovaly o své pozice, ale bohužel jsme společně zaměnili rovnoprávnost za rovnost. Ono je to bezpečnější. A odsouváme tak ze svého zorného pole jednu z nejdůležitějších energií, kterou pro rozvoj firmy mohou využívat – napětí a vznik nového (inovace), které přináší spojení ženského a mužského principu.

Svět se mění. Nastupující generace (Y)/ i současný zákazník říká: chci, aby to dávalo vyšší smysl; chci, aby tam byla dobrá parta/ aby mi ta firma byla sympatická; chci, abychom světu přinesli něco nového/aby mě dali přidanou hodnotu; a chci, aby mě to bavilo. To, že mě ta práce uživí, o tom přece není třeba mluvit/ že má být dobrá cena, o tom přece není třeba mluvit.

Vidím to tak, že ženský princip prosakuje do mužského pracovního světa jako součást jeho evoluce, tedy součást strategie přežití. Zjednodušeně řečeno – na druhou stranu vah výkonu potřebujeme přidat vztahy. K nadhledu také rozhled. Používat ve firmách oba principy se stává nutností pro budoucnost, jen najít způsob jak na to.

A nestane se to tak, že nějak dostaneme do vedení více žen. Pustit do spolupráce ženský princip totiž znamená přijmout a být schopen/a druhým ukázat– že někdy nevím, že se někdy daří a někdy ne, že kromě výkonu je nutný i odpočinek, že cíl je základ a také je třeba myslet na širší souvislosti, rozhodovat se nejen podle toho, co vidím a čemu rozumím, ale i díky tomu co cítím a co mi napovídá intuice.

Je toho hodně, co tam vidím a teď přemýšlím jak dál, abych téma nerozmělnila mnoha slovy.
Začala jsem tím, že mi záleží na tom, abychom o tématu mohli mluvit. Abychom se neskrývali za bezkontaktní a bezpohlavní genderovou korektnost.

Tak já vlastně přidám už jen pár otázek:

  • Co je v tomhle tématu pro vás to, co vás zvedá ze židle? (v dobrém i zlém)
  • O čem jste v práci ještě nikdy s kolegy druhého genderu nemluvili? (zajímá to mě a taky byste si mohli zkusit, co to udělá…experimenty se cení)
  • Jak se vám daří v práci využívat váš mužský a váš ženský princip?

P.S. Kolega mi dnes říkal, že má pocit, že chlapi vlastně ten ženský princip využívají čím dál víc. Že by vyvažovali to, že ho ženy používají v práci málo? (Konstelačně by to dávalo smysl, že?)

Jedna A4 je hodně textu. Jestli Vás to zajímá víc, mluvte se mnou :-). Přijďte na kurz "Ženský a mužský princip v práci".

Radka

Další informace

Související Kurzy

Vietnam

Vietnam - vý-Let do vnitřní svobody

Budeme se učit nedělat věci podle šablony „to se má“ a ...

Cena
Prodejní cena16 940 Kč
Emoční inteligence9
Cena
Prodejní cena7 381 Kč

Související články

Manažerské mistrovství

Fantastické shrnutí knihy Adam a Eva v práci

Petr Zappe 29. listopad 2016

Knížka pragmaticky a zcela otevřeně konfrontuje ženský a mužský pohled na svět, ukazuje střet na konkrétních pracovních situacích a následně pak přidává komentář můžský a ženský (autorů knihy).Andy...

Vztahové Mistrovství

Vztahové mistrovství 2016

Zuzana Vopravilová Hamplová 12. únor 2016

Už v loňském roce se v začaly vybrušovat úžasné otevřené kurzy zaměřené na nejbližší vztahy v rodině. Byly to kurzy Otec a syn, Otec a dcera a letos k nim přidáváme další -  Matka a syn. Těmihle...

Manažerské mistrovství

Požadavky vašich zaměstnanců se mění. Ale proč se divíte?

Petr Zappe 11. únor 2016

Už nějakou dobu se setkávám s tím, že se manažeři nebo majitelé firem diví, co že to po nich jejich zaměstnanci a zákazníci chtějí. Ptali jsme se proto během loňského roku na otázku: "Jaké změny...

Manažerské mistrovství

Jak funguje generace Y: Desatero

Petr Zappe 6. leden 2016

Máte někdy pocit, že byste na ty mladé spolupracovníky potřebovali návod? Tak tady ho máte. Vytvořily ho Eliška Pácaltová a Lucka Luňáčková zevnitř generace Y. Více k němu povídaly na Konferenci...

Manažerské mistrovství

21 přesvědčení, která byste měli opustit

Petr Zappe 4. leden 2016

Abyste se mohli někam posunout, bývá často nutné nejdříve něco opustit. Udělat tomu novému místo. Nebo odstranit překážky. V rámci loňského průzkumu, jsme se lidí na tohle ptali. "Jaká přesvědčení,...

Vztahové Mistrovství

Je dělení na mužský a ženský princip přežitek?

Zuzana Vopravilová Hamplová 14. září 2015

Častěji, než bych čekala, narážím na to, že rozdělování na mužský a ženský princip je hloupé. Dostávám opakovaně šťouchanec, že se nemáme házet do „škatulek“. Že už máme konečně překročit pohled...

Související Knihy

Obálka titulu Husa v čele aneb od manažerského řemesla k manažerskému mistrovství

Kniha Husa v čele, aneb od manažerského řemesla ...

Pro manažery, kteří zažívají stres z opakujících se situací ...

Cena
Prodejní cena245 Kč
IMG_6125
Cena
Prodejní cena90 Kč
kniha x
Cena
Prodejní cena290 Kč

Související Kurzy

Hodnotící rozhovory4

Vedení hodnotících rozhovorů

Zlepšit své schopnosti vést a plánovat hodnotící rozhovory ...

Cena
Prodejní cena4 598 Kč
Husa v čele

Mapa pracovních vztahů

Jak dosáhnout výsledku s lidmi, které mám právě já ve svém ...

Cena
Prodejní cena14 762 Kč
Emoční inteligence

Emoce v roli manažera

Dobře rozumět svým emocím, stabilizovat své sebevědomí v ...

Cena
Prodejní cena7 381 Kč
rukovetk747

Rukovět manažera

6 věcí, které manažer nedělá jen na vlastní nebezpečí.

Cena
Prodejní cena7 381 Kč
management budoucnosti

Management zítřka a firemní kmeny

Umět řídiit spolupráci lidí z jiných oddělení, dodavatele, ...

Cena
Prodejní cena5 808 Kč
Emoční inteligence9
Cena
Prodejní cena7 381 Kč

„Podporujeme lidi v tom, aby zvětšovali vliv na svůj život.”

Adam a Eva v práci

Získejte ukázku e-booku v .PDF zdarma

Ukázka z knihy "Adam a Eva v prácií".
Zadejte email, pošleme Vám ji.