Systémové upozornění
Hlavní informace

Zeptala jsem se Radky a Miloše na knihu Adam a Eva v práci. Rozhovor jsem vedla s každým zvlášť, aby odpovědi byly autentické a navzájem se spoluautoři neovlivňovali.

Kniha Adam a Eva v práci právě vyšla, už jsme jí drželi v papírové formě v rukách, a proto mě zajímají podrobnosti jejího vzniku.

kniha

Kde se vzal první impuls k psaní knížky Adam a Eva v práci?

Miloš: To můžu říct přesně. Když jsme křtili knížku Husa v čele, dvě paní přišly a obrátily se na Radku se slovy „Jak jste to s ním zvládla napsat?" Z jejich hlasu bylo znát, že to teda musela být oběť. V tu chvíli mně přišlo, že je to zajímavý bod, že spolupráce s mužem je pro některé ženy asi výzva.

Radka: Úplně první impuls nastal, když jsme dokončovali knížku Husa v čele, a u toho jsme si říkali, jak je vůbec možné, že se nám to podařilo napsat. Totiž těsně před dokončením nastaly v knize zásadní úpravy v hlavní myšlence a byly to úpravy, které nečekal nikdo z nás. Museli jsme si pak vyříkat, co je tam pro nás to důležité, a uviděli jsme, že naše pohledy na to, co budou lidé ve finále vnímat, jsou extrémně rozdílné. Bylo to vlastně překvapení, protože myslím, že pro mě i pro Miloše bylo do té doby téma mužského a ženského principu pod rozlišovací úroveň.

Vzpomínáš si na moment, kdy jste si řekli „a teď jdeme psát", nebo jak to vůbec probíhalo?

Miloš: Napsali jsme osnovu, ta se Radce nelíbila. Druhou napsala Radka a tu jsem ztratil. Radka byla u vytržení, že nejenže jsem to nečetl, ale ještě jsem to ztratil. No a pak jsme si sedli a dali to dohromady. Pak se to celý vyhodilo, protože jsme se zabývali „rádoby vtipným nedorozuměním" mezi muži a ženami, a to jsme si řekli, že není k ničemu, a zaměřili jsme si na to, jak spolu oba principy mohou tančit.

Radka: Ještě myslím na křtu té první knížky přišel Miloš s tím „tak jdeme psát tu druhou". Nejdřív každý něco napsal, poslali jsme si to a nějak jsme se o tom bavili. Ale pak to nepokračovalo, tímhle způsobem to vůbec nešlo. Nakonec jsme museli udělat několik soustředění a psát to fakt spolu.

spolupráce

Jak se ti s Milošem/Radkou na této, už druhé knize spolupracovalo?

Miloš: To byl rozdíl, když už má člověk k tomu druhému důvěru, tak to jde všechno rychleji. Na mé straně nebylo potřeba nic bránit. Lépe se nám šlo k podstatě věci. Dívali jsme se mýma očima a Radčinýma a museli jsme to jen správně popsat. Vystihnout, jak zdůraznit ty dvoje oči, aby to bylo pochopitelné, to nebylo jednoduché.

Radka: No první knihu jsme psali pět měsíců, tuhle pět let (smích). V tom bude asi odpověď schovaná (smích). Vlastně se nedá říct, jestli se psala líp, ale dařilo se nám jít daleko hlouběji.

Už jste spolu napsali dvě knihy, připadáš si jako spisovatel/ka?

Miloš: Někdo mi říkal, že už jsem spisovatel, když se Husy prodalo tisíc kusů. Ale žádné takové pocity po ránu nemám, jako že jsem spisovatel.

Radka: Ještě jednu a už to tam bude (smích). Mám pocit, že v téhle knize jsme větší spisovatelé, než jsme byli u Husy v čele.

Vnímáš téma ženského a mužského principu jako téma, o kterém se ve společnosti momentálně mluví, nebo spíš jako téma, ke kterému se lidé zdráhají vyjádřit?

Miloš: Já to téma vnímám jako tabu. Jsme civilizace, která by ráda vyřešila vše bezdotykově. Takže by byli všichni rádi, aby to bylo někde a nejlépe někým jiným nalinkované. Je znát, že se lidé bojí k tomu zaujmout stanovisko, vyjádřit, co jim to dělá, vůbec se o tom bavit.

Radka: To téma mi přijde mnohem silnější, než jsem čekala. Moc se o něm nemluví, i přestože to téma tak nějak probublává z různých stran. Strašně zajímavé je, že když přijdeme na workshop, tak lidé jsou obrovsky opatrní, aby se o tom bavili. Trvá jim tak dvě hodiny, než se ujistí, že se nestanou obětí šovinisty nebo feministky, a až když se uvolní, tak se najednou vyvalí celá řeka toho, co je tlačí a o čem se obávají mluvit, aby nebyli genderově nekorektní.

Radka a MilošProč by si lidé knihu měli přečíst?

Miloš: Aby nepodléhali tomuhle genderovému vykastrování. Aby je kontakt s druhým principem mohl bavit, aby se nebáli používat svoje dary, aby nebyli unisex.

Radka: Protože budou mít trochu větší odvahu o tom mluvit. Ujistí se, že to není hloupé téma, že to není zbytečné téma. Lidé trochu potřebují, aby je někdo podpořil, že můžou a že to není špatně. Tohle téma oběma zúčastněným stranám přináší ještě třetí svět, který je jinak málokdy vidět. A mohou mít z toho o kousek jiný život, s větší šťávou určitě, doufám (smích).

Dokázal/a bys vyslovit nějakou radu pro ty, kteří o mužsko – ženské tématice nějak přemýšlí?

Miloš: Mám dvě „Mluvte spolu a co nejvíc". A druhá je taková moje osobní rada, co já jsem si v tom našel: „Ukážu, co dokážu"- což je nestydět se za to, co v sobě mám. Pro mě, pro chlapa, je to práce s pocity. Tj. naučit se je jednak vnímat a ještě o nich mluvit.

Radka: Mám k tomu, že pokud to v lidech nějak pracuje, tak hlavně nebát se svých darů. Neuvázat sama sebe na vodítko, neomezit se co to jde, jen abych někde nevybočila. Když se zarovnám na unisex, pak jsem z toho jen unavená a nešťastná.

Moc díky za rozhovor :-)

Knížku Adama a Eva v práci můžete koupit v našem e-shopu

Koupit můžete i první knížku Husa v čele

Další informace

Související Kurzy

management budoucnosti

Management zítřka a firemní kmeny

Umět řídiit spolupráci lidí z jiných oddělení, dodavatele, ...

Cena
Prodejní cena5 808 Kč
Manažerské mistrovství6

Cyklus Manažerské mistrovství

Manažerské mistrovství je cyklus čtyř workshopů, které vám ...

Cena
Prodejní cena24 200 Kč

Související Knihy

Obálka titulu Husa v čele aneb od manažerského řemesla k manažerskému mistrovství

Kniha Husa v čele, aneb od manažerského řemesla ...

Pro manažery, kteří zažívají stres z opakujících se situací ...

Cena
Prodejní cena245 Kč
IMG_6125
Cena
Prodejní cena90 Kč
kniha x
Cena
Prodejní cena290 Kč

Související Kurzy

Vietnam

Vietnam - vý-Let do vnitřní svobody

Budeme se učit nedělat věci podle šablony „to se má“ a ...

Cena
Prodejní cena16 940 Kč
rukovetk747

Rukovět manažera

6 věcí, které manažer nedělá jen na vlastní nebezpečí.

Cena
Prodejní cena7 381 Kč
Husa v čele

Mapa pracovních vztahů

Jak dosáhnout výsledku s lidmi, které mám právě já ve svém ...

Cena
Prodejní cena14 762 Kč
Emoční inteligence9
Cena
Prodejní cena7 381 Kč
Manažerské mistrovství6

Cyklus Manažerské mistrovství

Manažerské mistrovství je cyklus čtyř workshopů, které vám ...

Cena
Prodejní cena24 200 Kč
Emoční inteligence

Emoce v roli manažera

Dobře rozumět svým emocím, stabilizovat své sebevědomí v ...

Cena
Prodejní cena7 381 Kč

„Podporujeme lidi v tom, aby zvětšovali vliv na svůj život.”

Adam a Eva v práci

Získejte ukázku e-booku v .PDF zdarma

Ukázka z knihy "Adam a Eva v prácií".
Zadejte email, pošleme Vám ji.