Systémové upozornění
Hlavní informace

Setkáváme se často spíše s lidmi, kteří nám jsou podobní. Naši přátelé mají většinou alespoň trochu podobný vkus, podobnou historii a podobné názory. Podobnost v některé z těchto oblastí je nakonec důvod, proč se s nimi setkávat. 

Přitom ale vystoupit občas ze známého kruhu je skvělé. Slyšet příběhy jiných lidí je osvěžující a vrhá nové světlo na náš vlastní život. Příběhy nabývají nový význam. Daniel Pink je označil za jednu z nejdůležitějších věcí pro toto století. Příběhy se znovu, jako už v dávné minulosti, stávají nositelem vědění, které  můžeme reálně uplatnit v praxi.

bannery 06

V pracovním světě naopak víme často nejvíce o lidech, kteří pracují v našem oboru. Kromě našich spolupracovníků víme nejvíce o lidech od konkurence. S těmi máme naopak někdy ostych se potkávat, aby to naše okolí nechápalo špatně. Míváme pocit, že s těmi se o naší práci bavit nemáme.

siluety ptáků na drátech v oranžovo zeleném západu sluncePříběhy mají také zásadní výhodu oproti všeobecným poučkám a teoriím, kterých jsou plné knihovny nebo spíše internet. Obecné teorie často postrádají emoce a těžko se za nimi představují lidé a konkrétní situace. Obecné teorie v každodenním životě ztrácejí na významu. Nejsou dnes tak přitažlivé jako osobním příběhem podložené zkušenosti, které ideálně přímo s člověkem, který je vypráví, převedete na vlastní situaci. Takto individualizovanou znalost umíme daleko snáze použít ve svém životě a ve své práci.

A tak má smysl se potkávat s lidmi, kteří mají jinou historii, pracují v jiném oboru a možná mají jiné názory. Často ale můžeme zjistit, že nakonec řeší docela podobná témata a problémy.

Jsem proto rád, že se nám podařilo vytvořit prostor, kde se mohou setkávat lidé, kteří by se jinak zřejmě nepotkali. Mám na mysli setkávání s názvem Firemní mýty, kde se ve formátu ranních devadesáti minut potkáváme se zajímavými lidmi nad aktuálními tématy (nejen) pracovního života. Tématem může být třeba otázka: Jaká je ideální míra demokracie v práci? nebo Je to všechno jenom o penězích?

Cílem není nalézt všeobecně platné odpovědi, ale vyslechnout si společně příběhy jednotlivých lidí a sdílet názory. To nám umožňuje nahlédnout na sebe sama a své postoje do zrcadla, do kterého bychom se jinak v zajetých každodenních kolejích možná vůbec nepodívali. Společná setkání mě osobně přinášejí tříbení myšlenek, potřebný nadhled nad každodenností. A také mnoho inspirací.

Bavilo mě několik různých slovních spojení, které jsem slyšel na setkání Firemní mýty – např. přísná láska. Pojem převzatý z oblasti výchovy dětí mluví o tom, že v práci má místo otevřený demokratický přístup ke spolupracovníkům ("láska"). Na druhou stranu ale občas všichni potřebujeme, aby šéf byl trochu přísný, dokázal se rozhodnout a vyžadovat svá rozhodnutí, protože nakonec všichni potřebujeme, aby naše práce někam směřovala a měla výsledky. (Celý článek k tomu zde.)

Jiné zajímavé slovní spojení pro mě bylo "úspěch je od slova spěchat". Navazuje na něj otázka, jestli náhodou protipólem úspěchu není zpomalení. A jestli náhodou zpomalení není tím, co v současných nejistých ekonomických podmínkách, může vést k dobrým výsledkům. Možná lépe než ještě větší spěch.

V každém případě jsem rád, že se "hybateli" svých firem mám možnost setkávat už více než rok. Je příjemné sledovat, že se mohou navzájem obohacovat lidé z velkých korporátů a malí živnostníci, tradičně uspořádané firmy a firmy postavené na rodinných vztazích. S částí těchto lidí se navíc potkávám opakovaně a je hezké sledovat jejich vývoj a díky nim i vývoj svůj vlastní.

Skvělou zprávou je, že se Firemní mýty v letošním roce dostávají mimo Prahu , kde se narodily. Třeba budete právě vy dalším člověkem, který mě bude inspirovat. Na shledanou v Nymburce anebo ještě někde úplně jinde. (Pozvánka na setkání v NY.)

Petr Zappe

Další informace

Související Kurzy

rukovetk747

Rukovět manažera

6 věcí, které manažer nedělá jen na vlastní nebezpečí.

Cena
Prodejní cena7 381 Kč
Vietnam

Vietnam - vý-Let do vnitřní svobody

Budeme se učit nedělat věci podle šablony „to se má“ a ...

Cena
Prodejní cena16 940 Kč

Související články

Manažerské mistrovství

Rodinné firmy ve velkém globalizovaném světě

Zuzana Vopravilová Hamplová 20. květen 2012

Dobrý den, jmenuji se Martin HAERTL a od roku 1996 pracuji ve firmě LLENTAB. LLENTAB je švédská rodinná firma, Leif LINDBLAD ji založil v roce 1972 a dnes z pozice předsedy představenstva přihlíží,...

Manažerské mistrovství

Přísná láska v byznysu

Zuzana Vopravilová Hamplová 21. březen 2012

Včera jsme odstartovali setkávací cyklus Firemní mýty na dalším místě naší malé země – v Nymburce. Snad bude tak inspirativní a úspěšný jako ten pražský. A první setkání naznačuje, že ano. Začali...

Manažerské mistrovství

Existují principy vedení lidí, které budou vždycky platit!

Petr Zappe 20. červen 2013

Na dubnových Firemních mýtech jsme navazovali na předchozí téma Co bude i za deset let stejné. A vyplynul nám z toho mýtus, který je v nadpisu. A teď konečně přinášíme alespoň zápisky, abychom přiblížili...

Manažerské mistrovství

Co bude i za 10 let stejné

Zuzana Vopravilová Hamplová 28. únor 2013

Otázka v nadpisu nás paradoxně napadla, když jsme se připravovali na další setkání Firemní mýty s tématem "Firma budoucnosti - to se nás netýká". S manažery z různých oblastí jsme dlouho řešili, co všechno se...

Osobní Mistrovství

Hledání životní rovnováhy je základem úpadku naší civilizace

Zuzana Vopravilová Hamplová 25. říjen 2012

Když bylo mému dědovi tolik, co je teď mně, končila 2. světová válka. Nikdy jsem s nim o tom nemluvil, ale myslím, že v té době neřešil "jak žít v životní rovnováze mezi prací a rodinou", ale spíš...

Manažerské mistrovství

Paradox mantinelů svobody

Zuzana Vopravilová Hamplová 21. duben 2012

Včera jsem potkala paradox a božstvo svobody a štěstí. Slyšela jsem vyprávět příběh firmy Zappos od jedné z jejich zaměstnanců. Než budete číst dál, ráda bych řekla, že svoboda je má nejvyšší...

Související Knihy

kniha x
Cena
Prodejní cena290 Kč
IMG_6125
Cena
Prodejní cena90 Kč
Obálka titulu Husa v čele aneb od manažerského řemesla k manažerskému mistrovství

Kniha Husa v čele, aneb od manažerského řemesla ...

Pro manažery, kteří zažívají stres z opakujících se situací ...

Cena
Prodejní cena245 Kč

Související Kurzy

management budoucnosti

Management zítřka a firemní kmeny

Umět řídiit spolupráci lidí z jiných oddělení, dodavatele, ...

Cena
Prodejní cena5 808 Kč
DSC_6828a

Ženský a mužský princip ve spolupráci a komunikaci

Dovolili jsme si mluvit o tom, že ženský a mužský princip ...

Cena
Prodejní cena5 082 Kč
Husa v čele

Mapa pracovních vztahů

Jak dosáhnout výsledku s lidmi, které mám právě já ve svém ...

Cena
Prodejní cena14 762 Kč
Vietnam

Vietnam - vý-Let do vnitřní svobody

Budeme se učit nedělat věci podle šablony „to se má“ a ...

Cena
Prodejní cena16 940 Kč
rukovetk747

Rukovět manažera

6 věcí, které manažer nedělá jen na vlastní nebezpečí.

Cena
Prodejní cena7 381 Kč
Hodnotící rozhovory4

Vedení hodnotících rozhovorů

Zlepšit své schopnosti vést a plánovat hodnotící rozhovory ...

Cena
Prodejní cena4 598 Kč

„Podporujeme lidi v tom, aby zvětšovali vliv na svůj život.”

Adam a Eva v práci

Získejte ukázku e-booku v .PDF zdarma

Ukázka z knihy "Adam a Eva v prácií".
Zadejte email, pošleme Vám ji.