Systémové upozornění
Hlavní informace

Včera jsme odstartovali setkávací cyklus Firemní mýty na dalším místě naší malé země – v Nymburce. Snad bude tak inspirativní a úspěšný jako ten pražský. A první setkání naznačuje, že ano. Začali jsme podobně jako v Praze s mýtem "Příliš mnoho demokracie škodí". Když se měli debatující zařadit na škálu, podle toho jaké zřízení u nich panuje, točili jsme se na nejčastěji na různých variantách demokracie. Druhým pólem byla diktatura.

bannery 06


Oportrét černošského boxera na tmavém pozadíproti pražské diskusi ale přibylo ještě jedno zajímavé téma - a to rodinné vztahy ve firmě. Žertovali jsme o patriarchátu a matriarchátu ve firmách manželských. A také řešili problémy majitele, který zaměstnává svého bratra. Menší zúčastněné firmy z Nymburska mají tyto vazby, které jim mnohé rozhodování v porovnání s korporáty ztěžují. Proto jsme společně hledali způsob, jak oddělit role rodinné (či přátelské) a role pracovní.

Když jsme se pak bavili o tématu na příště, bylo jedním z favoritů "Vztahy na pracovišti". K tomu jedna z účastnic trefně poznamenala, že by příště ráda přivedla svého kolegu, ale že zřejmě přijde její manžel. Totiž ta stejná osoba - ale, že oddělit tyto role bude asi dost těžké... Jak jste na tom vy s oddělováním rolí?


Láska a demokracie
Ještě jedno téma pro mě bylo velmi zajímavé. To když Karel Šoral, jeden z diskutujících podnikatelů, použil úsloví z knihy o vztazích rodičů a dětí "Tajemství výchovy šťastných dětí" pro naši firemní debatu. To sousloví je přísná láska. Láska pro něj znamená využití demokratických principů. Můžeme společně ve firmě změny, strategie, postupy diskutovat. Majitel či manažer by měl najít prostor pro vyslechnutí názorů a sdělování informací.

K tomu se mi líbí ještě jedno zdůvodnění - diskuse o firmě by měla být otevřená, protože firma je v tomto smyslu "věc veřejná". A bez souvislostí není pochopení, bez pochopení není uvažování v souvislostech a bez nich není samostatnost a zodpovědnost.


Přísnost a byznys
portrét Pavla Kučery s plakátem ke knize Husa v čelePo demokratické diskusi ale musí přijít dohoda a/nebo rozhodnutí. A tady přichází na řadu přísnost. To, co bylo dohodnuto, musí majitel či manažer jednoznačně udržet, připomínat a vyžadovat. Bez této schopnosti lídra se totiž láska a demokracie zvrhne.

Lídr musí mít pevnou vůli k rozhodnutí a dohody soustavně tlačit dál. Na setkání zazněl klasický příměr s rozhodnutím „začnu běhat“. Někdo povolí, když je venku zima nebo mrholí. Lídr musí se svou firmou vyrazit na trať, za každých okolností.

Zároveň musí být lídr praktikující přísnou lásku ochoten rozhodovat a také nést následky svých rozhodnutí, včetně těch špatných.

Tady by se asi teprve dalo začít pořádně psát a rozvést mnoho témat. Jenže kdo by to pak učetl? Každopádně mi přijde, že takto pojatá přísná láska dává dobré mantinely pro uvažování o firmě a lidech v ní. Přísnost a láska jsou zde dvě strany téže mince. Propagace jednostranných principů, podle mého názoru často kulhá. Ale vyvažování mezi dvěma principy přináší výsledky.

A co k tomu napadá vás? Patří vůbec láska do byznysu? A potřebujete přísného lídra? Napište své nápady sem do diskuse, stačí být přihlášen k jakékoli běžné sociální síti, kde se pohybujete. Těším se na vaše názory.

 
Další informace

Související Kurzy

Emoční inteligence

Emoce v roli manažera

Dobře rozumět svým emocím, stabilizovat své sebevědomí v ...

Cena
Prodejní cena7 381 Kč
Vietnam

Vietnam - vý-Let do vnitřní svobody

Budeme se učit nedělat věci podle šablony „to se má“ a ...

Cena
Prodejní cena16 940 Kč

Související články

Manažerské mistrovství

Firemní vize, co chytne za srdce

Petr Zappe 18. září 2014

Sny, vize, obrazy budoucnosti. Minule jsem psal, že jsou skutečné stejně jako cokoliv jiného. Nebo aspoň skutečnost pomáhají vytvářet. Když to platí pro jednotlivce, proč by to nemělo fungovat pro firmy....

Manažerské mistrovství

Existují principy vedení lidí, které budou vždycky platit!

Petr Zappe 20. červen 2013

Na dubnových Firemních mýtech jsme navazovali na předchozí téma Co bude i za deset let stejné. A vyplynul nám z toho mýtus, který je v nadpisu. A teď konečně přinášíme alespoň zápisky, abychom přiblížili...

Manažerské mistrovství

Rodinné firmy ve velkém globalizovaném světě

Zuzana Vopravilová Hamplová 20. květen 2012

Dobrý den, jmenuji se Martin HAERTL a od roku 1996 pracuji ve firmě LLENTAB. LLENTAB je švédská rodinná firma, Leif LINDBLAD ji založil v roce 1972 a dnes z pozice předsedy představenstva přihlíží,...

Manažerské mistrovství

Firemní příběhy, znovu aktuální nosič poznání

Zuzana Vopravilová Hamplová 26. duben 2012

Setkáváme se často spíše s lidmi, kteří nám jsou podobní. Naši přátelé mají většinou alespoň trochu podobný vkus, podobnou historii a podobné názory. Podobnost v některé z těchto oblastí je nakonec...

Manažerské mistrovství

Co bude i za 10 let stejné

Zuzana Vopravilová Hamplová 28. únor 2013

Otázka v nadpisu nás paradoxně napadla, když jsme se připravovali na další setkání Firemní mýty s tématem "Firma budoucnosti - to se nás netýká". S manažery z různých oblastí jsme dlouho řešili, co všechno se...

Osobní Mistrovství

Hledání životní rovnováhy je základem úpadku naší civilizace

Zuzana Vopravilová Hamplová 25. říjen 2012

Když bylo mému dědovi tolik, co je teď mně, končila 2. světová válka. Nikdy jsem s nim o tom nemluvil, ale myslím, že v té době neřešil "jak žít v životní rovnováze mezi prací a rodinou", ale spíš...

Související Knihy

IMG_6125
Cena
Prodejní cena90 Kč
Obálka titulu Husa v čele aneb od manažerského řemesla k manažerskému mistrovství

Kniha Husa v čele, aneb od manažerského řemesla ...

Pro manažery, kteří zažívají stres z opakujících se situací ...

Cena
Prodejní cena245 Kč
kniha x
Cena
Prodejní cena290 Kč

Související Kurzy

DSC_6828a

Ženský a mužský princip ve spolupráci a komunikaci

Dovolili jsme si mluvit o tom, že ženský a mužský princip ...

Cena
Prodejní cena5 082 Kč
Vietnam

Vietnam - vý-Let do vnitřní svobody

Budeme se učit nedělat věci podle šablony „to se má“ a ...

Cena
Prodejní cena16 940 Kč
management budoucnosti

Management zítřka a firemní kmeny

Umět řídiit spolupráci lidí z jiných oddělení, dodavatele, ...

Cena
Prodejní cena5 808 Kč
Hodnotící rozhovory4

Vedení hodnotících rozhovorů

Zlepšit své schopnosti vést a plánovat hodnotící rozhovory ...

Cena
Prodejní cena4 598 Kč
Emoční inteligence9
Cena
Prodejní cena7 381 Kč
rukovetk747

Rukovět manažera

6 věcí, které manažer nedělá jen na vlastní nebezpečí.

Cena
Prodejní cena7 381 Kč

„Podporujeme lidi v tom, aby zvětšovali vliv na svůj život.”

Adam a Eva v práci

Získejte ukázku e-booku v .PDF zdarma

Ukázka z knihy "Adam a Eva v prácií".
Zadejte email, pošleme Vám ji.