Systémové upozornění
Hlavní informace

V roce 2011 jsem na jiném místě v seriálu seberozvoje napsala: „Bez kompletního přijetí všeho čím jsme, nikdy skutečné a zdravé sebevědomí nezískáme.” Lehce se řekne, hůře udělá. Cestou k přijetí všeho čím jsme, nám velmi mohou pomoci příběhy druhých. Svět a sebe v něm můžeme poznávat jedině tak, že s lidmi kolem sebe vstupujeme do živého kontaktu. A tak i já v letošním roce budu ve svých řádcích pro Vás vstupovat do kontaktu.

Vítám mezi námi ženu mnoha povolání - manažerku kvality, koučku a lektorku Alenu Jandovou (více o Ále). Dnes jsme spolu vařily sváteční oběd a u něj vznikl tento rozhovor.

Abyste byli více přítomni atmosféře vzniku těchto řádků – já jsem od Ježíška dostala tlakový hrnec a poprvé v životě jsem v něčem takovém vařila. Vzniklo kuře na kari… a následující rozhovor:

Álo prosím Tě, co pro Tebe bylo obtížné, když jsi měla malou Natálku a zároveň jsi začala naplno pracovat jako manažer kvality v automotivu?
Nejtěžší bylo uvědomit si a rozhodnout se, že potřebuji stále rozvíjet sama sebe i když mám malé dítě doma. Že se nechci na 3 roky zastavit a zůstat někde stát. Nejtěžší pak byla reakce okolí, kdy tomu lidi nerozuměli, vyčítali mi to… říkali že jsem strašná matka …co odloží dítě a jde pracovat na počítači… Těžké bylo naučit se zorganizovat čas tak, aby bylo jasné, kdy pracuji a kdy se věnuji dítěti tak, aby to bylo pořád v rovnováze.

Jak jsme s koučkou Álou vařili

Já se teď vrátím na začátek Tvé odpovědi. Proč pro tebe bylo tak důležitý rozvíjet se dál, proč jsi nemohla tři roky počkat?
Asi bych umřela nudou…tím, že není žádná akce …to asi vychází z toho, jaký já jsem člověk. Potřebuji jednat, konat, hýbat se, myslet… Na tři roky se zastavit a stát se pouhým svědkem toho, jak se rozvíjí malá, není pro mě dostatečně naplňující. Mám ten pocit, že potřebuji něco dělat i pro sebe.

Pořád jsi mi neodpověděla, proč musíš pro sebe pořád něco dělat? Proč je to důležitý? Jedna věc je „chci“ a druhá věc je jestli je to v tom životě opravdu důležitý?
No je, protože já bych nebyla šťastná že jo…

K čemu to bude tomu dítěti, že ty jsi šťastná?
Když bude šťastná máma, bude šťastný i to dítě. Nebude žít s mámou, která je nervózní, naštvaná, případně na něj křičí jen proto, že není ve svém životě šťastná. Když je rodič šťastný, dokáže šťastně vychovávat i své děti, předávat ten pocit dál.

Moc ti děkuju za tvou odpověď. Prosím tě, bylo to už v okamžiku, kdy jsi začala pracovat při mateřské takhle předmyšlený - potřebuju být šťastná?
Já už jsem to takhle měla v těhotenství. 2 dny před porodem jsem lidi na poradě bavila tím, jak se mi vlní břicho. Věděla jsem to už v těhotenství, že budu pracovat i po porodu a je to pro mě důležité.

Rozumím tomu teda tak, že to těžký pro tebe bylo, že ti lidi vyčítali, že nejsi dobrá matka, protože pracuješ?
Jo, říkali mi, že tím, že pracuji, okrádám dítě o mámu. Že nesedím celou dobu u něj. Což bylo něco, co někteří z těch, co mi to vyčítali, tak bylo to jediné, co dělali.

Co jsi s tím dělala, když ti tohle někdo řekl?
Vyčítala jsem si to.

Takže to nebylo celé jen bezva: „ já jsem rozhodla pracovat a je to skvělé:…
Ne to určitě ne. Tam nastupoval pocit strašné viny a pochybnosti o tom, jestli to rozhodnutí bylo opravdu správný. Protože vedle mě nebyl nikdo, kdo by ty zkušenosti měl stejný a kdo by mi dokázal říct, že to k čemu jsem se rozhodla, je opravdu dobře. Musela jsem si na to přicházet sama a pořád jsem měla potřebu o tom přesvědčovat své okolí, aby mi přestali vyčítat to, jak jsem se vlastně rozhodla.

A jak jsi prosím tě, přesvědčovala sama sebe?
O tom mě spíš přesvědčila sama dcera Natálka. Viděla jsem, jak se projevuje, jak žije, jak se chová a když se vedle ní objevilo jiné dítě s maminkou na mateřské, která se chovala tak, jak si okolí běžně představovalo, tak Natálka byla úplně jinde, podle mě dál. A to mi dávalo pocit, že to rozhodnutí je správné.

Můžeš nám dát konkrétní příklad v čem byla dál? V čem ti přišlo, že se rozvíjí rychleji?
Naučila se být samostatná. Byla malinká a dokázala si třeba i hodinu hrát úplně sama. Obrovsky jí začala fungovat fantazie a dávala v ní vlastně prostor i mě. Ostatní děti okolo, když si se jim chvíli někdo nevěnoval, tak tahaly dospělé za ruku, aby si s nimi hráli.

Jedna věc je, že umí být sama. Druhá věc je, jak bys popsala váš vztah? Protože to každý může namítnout: dobře tak umí být sama, ale ty jsi ztratila svůj vztah matky k dítěti…
To bych neřekla teda…Máme úplně parádní vztah….takový partnerský, rovnocenný, naučily jsme se respektovat jedna druhou….cítím velkou lásku na obou stranách. Je to také hodně o radosti, když máme společný čas, dokážeme si ho naplno užít.

Tak když se teď ohlídneš zpátky na svoje rozhodnutí být „máma v práci“ jak bys ho zhodnotila?
Jako to nejlepší, co jsem mohla udělat :) a udělala bych ho znova.

Nejlepší pro koho – pro Tebe, pro Natálku...?
Pro obě. Myslím si, že Natálka půjde do života s tím, že není potřeba zastavit svůj život, když ho spojíš s životem někoho dalšího, ale že je důležitý naučit se to žít dohromady. A dát z toho to nejlepší oběma ve vztahu.

Álo, co je důležitý na rodičovství?
Pro mě to, že jsem rodič znamená, že vedle mě vyroste samostatná osobnost, která zároveň ví, že ve mně vždycky najde oporu…Že si mé dítě dokáže uvědomit, co je pro něj v životě důležitý, Je to takové vedení za ruku, není to takové to táhnutí…Jdeme spolu a to rozhodnutí jít spolu je oboustranný… Být rodič je respektování osobnosti a být oporou, když je potřeba, někdy i rázné rozhodnutí, když to situace vyžaduje. Mně by se hodně líbilo, kdyby mi jednou Natálka řekla, že je ráda za ten způsob života, který se mnou vedla. Jako to mám já třeba u své mámy, která respektovala to, jakým směrem se chci vydat a vždycky mi řekla „já budu tady, když budeš potřebovat se vrátit“. Já ti nebudu říkat, jestli tvé rozhodnutí je správné nebo špatné, to nechám na tobě. I když kdybych chtěla skočit z útesu, tak to mě zastavíJ. To byla zajímavá otázka…

Ještě něco tě napadá?
Že spousta lidí si tuhle otázku nikdy nepoloží…

 


Tak co je pro vás důležité na rodičovství?

V roce 2012 Vám přeji taková rozhodnutí, která vám přinesou radost v budoucnu.

Radka

Další informace

Související Kurzy

Timemanagement a sebeřízení

Timemanagement a sebeřízení

Zmapujete si, jak zacházíte s vlastním časem. Ukážeme a ...

Cena
Prodejní cena5 808 Kč
odvážná komunikace

Odvážná komunikace

Větší sebeuvědomění ve své komunikaci a tím i životě. Lepší ...

Cena
Prodejní cena4 598 Kč

Související Kurzy

Tělo a mysl

Tělo a mysl

Získáte ucelené know-how pro práci s energií. Odnesete si ...

Cena
Prodejní cena2 890 Kč
odvážná komunikace

Odvážná komunikace

Větší sebeuvědomění ve své komunikaci a tím i životě. Lepší ...

Cena
Prodejní cena4 598 Kč
Timemanagement a sebeřízení

Timemanagement a sebeřízení

Zmapujete si, jak zacházíte s vlastním časem. Ukážeme a ...

Cena
Prodejní cena5 808 Kč
milky-way-1023340_1920 - kopie

Leadership moje síla

Kurz pro ty, kdo chtějí za hranice toho, co do teďka žili.

Cena
Prodejní cena18 150 Kč

„Podporujeme lidi v tom, aby zvětšovali vliv na svůj život.”

Adam a Eva v práci

Získejte ukázku e-booku v .PDF zdarma

Ukázka z knihy "Adam a Eva v prácií".
Zadejte email, pošleme Vám ji.