Systémové upozornění
Hlavní informace

Ptala jsem se Pavla Kučery na kurzy Otec a syn, Otec a dcera, Matka a syn. A také p projektu Transition, na kterém se podílí a s kurzy Otec a syn souvisí, respektive hezky na ně navazuje.

KůčaKurzy Otec a syn už letos běží čtvrtou sezónu, tak mě zajímá, jak jsi přišel na to, že se právě tímhle tématem chceš zabývat?

Byla to taková kombinace. První myšlenka přišla někdy na kurzech pro muže Quo Vadis, kde jsem viděl, co řeší dospělí chlapi. Jak mají nasekáno od svých otců, nevyřešené vztahy, nefunkčnosti, výčitky, prostě spousta nehezkých věcí. A uvědomil jsem si, že jsem měl od svého otce v něčem taky nasekáno a nechtěl jsem podobné věci dělat svému synovi. Takže hlavní pro mne bylo, abych já pracoval na vztahu se svým synem.
Druhá věc byla zkušenost z jednoho kurzu, kam jsem si jel se synem vyrobit nůž. Tam jsem si uvědomil, že nestačí být o víkendu jen spolu, ale je potřeba, když už spolu jsme, tak se tomu fakt vědomě věnovat. Protože tam jsme si vyráběli moc hezkou věc, nůž, to bylo super, ale viděl jsem, jak jsou ti tatíci při vyrábění tak trošku vzteklí na ty svoje kluky, že je vyrušují, když si dělají tu hezkou věc. Takže vlastně neměli na ty své kluky čas. A pro mě se to trochu míjelo účinkem a přišlo mi to líto. Když jsem o tom v Team Testu vyprávěl, tak mě kolegové podpořili, abych udělal „to něco“ svého, kde by se na vztah otce a syna kladl větší důraz. A to mi běželo nějakou dobu hlavou.

Je ten kurz hodně o tom být spolu venku nebo jde více do hloubky?

Být venku v přírodě je nesmírně důležité. V přírodě se určité věci dějí přirozeně samy od sebe. Když jsme uvnitř, tak si musíme na něco hrát, ale když jsme venku, tak už jsme v kulisách, příroda tam hraje s námi i za nás a je neuvěřitelná. A když k tomu přidáme i fantazii, tak je to fantazie.

Co se týče hloubky programu: Já se snažím šťouchat do tatíků, aby se svýma klukama být chtěli. Někteří očekávají, že se to stane samo, že já něco udělám a jejich vztah se zlepší a posune jen tím, že přijedou. Ale ta „dřina“ je na nich. Začíná to už v momentě, kdy já se synkem někam jedu, když už se na to chystám, těšíme se, povídáme si o tom, jaké to bude, cestou ve vlaku nebo v autě, a pak jsme celý víkend spolu, včetně cesty domů. Já se snažím, aby ta dvojice byla co nejsamostatnější, abych dvojici nerozděloval, abych neřešil problémy za oba, abych nedělal program pro kluky a tatíci by zatím zevlovali a popíjeli kafe. Takže když už to kafíčko pijí, tak ho pijí společně a je to v rámci programu, kdy si u toho povídáme o mužských věcech, o tom, jak to kdo má se svým synem, ale pak je zas „naženu" ke klukům a přichází ta jejich dřina. Takže chlapi odjíždějí z víkendu unavení, protože si moc neodpočinou. Pořád jsou nucení být se synky, a to je pro mnohé vyčerpávající, protože na to nejsou tolik zvyklí. Nebo ne v takové intenzitě.

DSC09806ořeByl nějaký impuls k tomuto typu kurzů třeba i od manažerů, kteří chodí do Team Testu na kurzy Manažerského mistrovství?

To úplně ne. Já myslím, že potřeba většiny tátů taková není. Myslím, že vzniká až v momentě, kdy si uvědomí, že nevěnují tolik času vztahu s jedním ze svých dětí. Na to je ale musím upozornit. Žijí vlastně ve svém spokojeném životě, že dělají maximum pro svoji rodinu. Když mají volno, tak všechny vezmou a jsou se všemi, ale vlastně s nikým. Protože když jsou někde s rodinou, s manželkou a více dětmi, tak buď se o všechno postará manželka anebo když je muž sám třeba se třemi dětmi, tak si děti vystačí spolu a nepotřebují ho nebo o něj soupeří. Ale málokterý otec vědomě věnuje čas tomu, že je jenom s jedním z dětí a pracuje na společném vztahu.

Takže na kurzech Manažerského mistrovství původně impulz ke vzniku těchto kurzů nevznikl. Ale když o nich vyprávím manažerům, tak je to velmi zajímá. A ještě víc to možná zajímá manažerky – ženy často vidí, že tento kurz by se jejich mužům hodil daleko dřív.

 V čem ty vidíš největší přidanou hodnotu kurzu, respektive řady kurzů?

Vidím velký rozkvět vztahu otec-syn. Stačí jenom víkend, kdy ti dva jsou spolu, odjíždějí a září jim v očích taková jiskřička a jejich vztah se posune o velký kus.

Jaké máš ohlasy od účastníků, v čem oni vidí přidanou hodnotu?

Nejvíc oceňují to, že jsou spolu, že je to oba dva baví. Kluci jsou rádi, že si užili s ostatníma klukama a zároveň byli se svým tátou. Tátové mají vnitřní radost z toho, kam se jejich vztah ještě posunul a těší se na to, co bude dál. Odvážejí si dohody mezi sebou, co budou dělat dál v nejbližším půlroce. Takže odjíždí s takovým těšením. A já mám radost, že mi pak píšou maily, co se jim povedlo, chlubí se, co všechno spolu dělali, a často i posílají fotky, na kterých jsou právě spolu, jak střílejí z praků nebo jsou na výletě.

Máš nějaké reakce taky od dětí?dsc

Děti mi po kurzu sami nepíšou. Ale na místě jsou fakt spokojené. Mají tam kámoše, zažijí spoustu věcí, odvážejí si nějaké výrobky. Samozřejmě oni v tom primárně nevidí „teď jsem strávil kvalitní čas s tátou“, prostě si to užívají a těší se, že zase někdy přijedou.

Uvažuješ o nějaké návaznosti kurzů, pokračování?

No už se to vlastně děje. Letos máme novinku a tou je Tábor. Je to týden pro tatínky s dětmi. Mohou vzít dva syny, dceru a syna nebo dvě holky a vyrazit. Budeme mít mnohem víc času na zajímavé programy, budeme víc řádit a budeme víc v přírodě.

Letos se také podílíš na projektu Transition, který s tím trochu souvisí. Povíš mi o něm více?

To je projekt čtyř organizací Prázdninové školy Lipnice, Pluska, Do Nitra a Team Testu. Je to československý projekt, který vyplňuje věkovou mezeru, kterou jsem ještě neobsáhl. Dlouhá léta už děláme kurzy Quo Vadis, ty jsou pro chlapy 21+, a nyní čtvrtým rokem dělám vztahové kurzy od 6 do 14 let. Kurz Transition je tedy pro kluky od 16 do 21 let. Je to projekt, který pomáhá klukům na cestě k mužům. Původní myšlenka byla udělat iniciační rituál, aby se kluci stali muži. To ale nejde udělat za jeden týden, ani za čtrnáct dní, je to dlouhodobá práce. Tenhle kurz trvá sedm měsíců, je to pět prodloužených víkendů a jeden devítidenní kurz. Je to taková miniškola mladého muže. Kluci se na začátku rozhodují, jestli do toho vůbec chtějí jít, protože spoustě z nich to navrhnou rodiče.

Takže první víkend Rozhodnutí je o zážitku a volbě. Kluci budou muset vynaložit spoustu energie a zabere jim to spoustu času. Když řeknou, že do toho jdou, tak další tři víkendy jsou zaměřené na to, že se naučí dovednosti, o kterých si v týmu myslíme, že jim budou užitečné. To je vlastně docela veliká otázka, co potřebuji umět a znát, abych byl muž. Budeme o tom společně hodně diskutovat.

Druhý víkend se jmenuje Město a je o tom, kdo jsem, nebo kdo chci být. Tam se budou rozhodovat, čím si na ten kurz vydělají. Částečně budou projekt platit rodiče, částečně oni sami a částečně si musí sehnat patrona. V tomhle víkendu si projdou typologií, řeknou si, čím by se chtěli stát do budoucna, jaké jsou jejich kvality, a my, protože už máme síť celkem zajímavých kontaktů, se budeme snažit jim sehnat brigádu, aby si vydělali peníze v tom oboru, který je zajímá.

Další víkend je na téma Domova a rodiny. To je taková miniškola hodinového manžela. Co by měli kluci umět v domácnosti, když se osamostatní a najdou si přítelkyni. Aby si uměli položit koberec, vyměnit žárovky, nahodit pojistky, vyměnit kolo u auta, prostě praktické dovednosti okolo domácnosti. Bude to mít různé levely, řešíme dokonce i gamifikaci celého vzdělávání.

Následující víkend je Příroda. Je o tom, jak si sbalit batoh, jak se pohybovat v přírodě, ale i jak si rozdělat oheň, jak si uvařit jídlo nebo jak zabít kapra, třeba na Vánoce, což ne všichni dokážou.

Jako bonbónek je zážitkový kurz. Tam potřebujeme, aby s námi spolupracovali i rodiče. Na začátku budou maminky vysílat, pouštět kluky do světa. Oni se v mezičase něco naučí, projdou iniciačním rituálem, těžkou třídenní zkouškou, kterou si budou nastavovat částečně sami. Na závěr je budou čekat muži z jejich rodin, muži jejich života. Chceme po otcích, aby vzali všechny svoje příbuzné muže, dědy a strejdy, naložili je do auta a aby tam byli na závěr té zkoušky. Aby kluky přijali, přivítali mezi chlapy. Já se nesmírně těším na sílu těch několika desítek chlapů, kteří tam budou. To bude pecka.

Na závěr je poslední víkend, kdy se budeme bavit o tom, jak se jim podařilo všechno aplikovat v rodině. Rodina je tím, kdo dodá klukům status muže. Rodina a okolí. Takže potřebujeme, aby se o těchto mladých mužích v jejich okolí vědělo, že prošli takovýmto projektem. Aby je rodina začala brát jako muže. Poslední víkend je o dokončení cesty.

Více na www.transition.qvkurz.cz

Termíny kurzů: https://www.teamtest.cz/otec-a-syn#terminy-v-roce-2018

Otec & Syn (11 - 15 let) - 13.-15.4.
Otec & Syn (6 - 10 let) - 20.-22.4.
Otec & Dcera (6 - 10 let) - 4.-6.5.
Otec & Dcera (11 - 15 let) - 11.-13.5.
Matka & Syn (6 - 10 let) - 25.-27.5
Matka & Syn (11 - 15 let) - 1.-3.6.

 

 

Další informace

Související Kurzy

Táta a dcera

Otec & Dcera (11 - 15 let)

Přijeďte se podívat na svůj vztah s dcerou. Posdílet, jak ...

Cena
Prodejní cena6 100 Kč
DSCF9952

Otec & Syn (6 - 10 let)

"Přijďte si užít víkend se svým synem. Popracovat na vašem ...

Cena
Prodejní cena6 100 Kč

Další Kurzy

DSC09806oř8

Otec & Syn (11 - 15 let)

"Přijďte si užít víkend se svým synem. Popracovat na vašem ...

Cena
Prodejní cena6 100 Kč
matka a syn2

Matka a Syn (6 - 10 let)

Co mohu jako matka dát svému synovi, co je už "mužská ...

Cena
Prodejní cena6 100 Kč
otec a dcera

Otec & Dcera (6-10 let)

Přijeďte se podívat na svůj vztah s dcerou. Posdílet, jak ...

Cena
Prodejní cena6 100 Kč
Matka a syn 2

Matka a syn (11-15 let)

Co mohu jako matka dát svému synovi, co je už "mužská ...

Cena
Prodejní cena6 100 Kč

„Podporujeme lidi v tom, aby zvětšovali vliv na svůj život.”

Adam a Eva v práci

Získejte ukázku e-booku v .PDF zdarma

Ukázka z knihy "Adam a Eva v prácií".
Zadejte email, pošleme Vám ji.