Systémové upozornění
Hlavní informace

Když se řekne slovo „partnerství“, vybaví se mi scéna z filmu Účastníci zájezdu, kdy Eva Holubová (coby manželka bývalého ředitele) hovoří o tom, jak se celý život snažila udělat svého manžela (ve filmu herec Bob Klepl) šťastným. A na tom je možná princip partnerství postavený. Znát očekávání lidí kolem nás a snažit se je naplnit. Ovšem snažit se je naplnit vědomě, nikoliv slepě plnit vše, co si myslíme, že od nás lidé očekávají. Partnerství podle mého názoru funguje tehdy, pokud je dobrovolné a přináší oběma stranám nejen výhody a zážitky úspěchu ale i pocity štěstí.

Snažím se být dobrým partnerem – tak proč to nefunguje? Všichni se snažíme být v životě šťastní. A nejen my, ale aby i lidé kolem nás byli spokojení, motivovaní a šťastní. Naše kultura je ovšem založená na principu: „..Jestliže, tak…“, tj. nejdříve něco udělej pro mne a pak já něco udělám pro tebe. Tuto zprávu si neseme s sebou již z dětství a ze školy. Když budeš hodný/á dostaneš za to odměnu nebo dobré známky.

dva balony u obrubníku

Jak jsme se partnerství naučili? Člověk je tvor společenský a proto se většinu sociálních dovedností učíme nápodobou od vzorů. Prvními vzory nám byli nejbližší osoby v rodině (máma - šéfka starající se o vztahy ve firmě a táta – šéf, který se staral o produktivitu a výkon; sourozenci první týmoví kolegové), poté vrstevníci, spolužáci a až na hranici dospělosti první kolegové v první práci. Rodina je tedy v určité nadsázce první firma, pro kterou jsme pracovali a kde jsme se naučili kromě spolupráce a vyjednávání i produkovat žádoucí a očekávané chování.

Jak rozvíjet partnerství v práci? 

Je třeba si říci, že partnerství (resp.sociální zakotvení ve vztazích) má dost určující vliv na kvalitu života a vnímaný pocit životního štěstí. Jak tedy posilovat a vytvářet kvalitní partnerství? Především začít u sebe. Pomůže nám k tomu 5 dohod, které vedou k rozvoji kvalitního partnerství.   

  1. Od DŮVĚRY k DŮVĚRYHODNOSTI – největší mýtus kolem důvěry je, že je třeba si ji zasloužit…Vzpomeňte si, jaké to bylo, když Vám poprvé někdo důvěru dal…museli jste si ji nějak zasloužit?  Druhou stranou mince je důvěryhodnost tedy neustálé obnovování tzv. konta důvěry vůči každému partnerovi. Ano mohu jednou důvěru někoho zklamat (Příklad ze sportu:  Tiger Woods a jeho případ nevěry a znovuzískání důvěry své partnerky a důvěry sponzorů).  Důvěru je třeba neustále obnovovat a na pomyslné konto důvěry vkládat. Teprve poté mohu očekávat dividendy ve formě „nezasloužené“ důvěry a respektu od partnerů.    
  2. Od OHLEDUPLNOSTI k RESPEKTU – znamená to, že se k lidem kolem chovám jako „rovný k rovným“. Např. na poradě nesedím vždy v čele, neskáču ostatním do řeči, mám respekt k pracovnímu času kolegů i k jejich životnímu stylu. V komunikaci nepoužívám svůj status, moc a postavení k tomu, abych snáze dosáhl toho, co chci. Dobrý partner nehodnotí názory ostatních a je schopen přijmout úplně opačný názor. To mu umožňuje přistoupit na kvalitní dohody, které jsou skutečně výhodné pro obě strany.
  3. Od ANGAŽOVANOSTI ke ZPLNOMOCŇOVÁNÍ – každý z nás má určitou „moc“ nad něčím. Šéfové, rodiče, politici, učitelé policisté, lékaři mají této moci neporovnatelně více, než ostatní.  A právě schopnost nezneužívat tuto moc a rozdělit se o ni zvyšuje angažovanost lidí. Tam kde lidem chybí „moc“ panuje „bezmoc“. Právě předávání části této moci – zplnomocňování je kvalitou, která umožňuje významný rozvoj nových dovedností a kompetencí, má vliv na nízkou rezistenci ke změnám, vysokou loajalitu a přirozený zájem a aktivitu lidí.  Umožňuje totiž ostatním sdílet odpovědnost za výsledek.
  4. Od KONTROLY ke SVOBODĚ – Zdá se (dle mých nevelkých osobních zkušeností z řady workshopů s manažery), že tzv. tvrdé manažerské styly (direktivní, konzultativní – tvrdší styly) jsou na ústupu ve prospěch měkčích stylů vedení (konsenzuální, delegativní, koučovací přístup). Manažeři a leadeři si stále vice uvědomují, že dlouhodobě efektivnější je delegovat, než každodenně “úkolovat”.  A energeticky výhodnější je nechat lidi dělat věci tak, jak chtějí, než je každý den kontrolovat pomocí check listů a reportů.  To, co ale možná většina manažerů intuitivně řeší je, že pokud většinu důležitých pravomocí a činností deleguji na ostatní, co potom budu dělat já? A možná právě proto, si ponecháváme právo veta v rozhodování. Možná, proto se řídíme svojí intuicí a vlastním rozumem. Možná, že je to ale všechno jinak. Možná by se nám delegováním uvolnily ruce. Když se nám uvolní ruce, budeme mít vice času přemýšlet. Možná bychom pak mohli dělat něco, co nám bude dávat vice radosti a smysluplnosti. Možná bychom se cítili lépe, kdyby lidé kolem nás přijímali větší výzv, neustále se zlepšovali a rozvíjeli své osobní i profesní mistrovství.        
  5. Od ŘEMESLA k MISTROVSTVÍ – každý z nás minimálně 12 let studoval a připravoval se na to, že bude v budoucnu dělat to, co mu jde relativně nejlépe - na svoji budoucí profesi. Zkrátka jsme se učili, jak dělat dobře své „řemeslo“. Po nástupu do prvního zaměstnání a zahájení profesní kariéry, však velká část absolventů, mění původní obor a zaměření. Rovněž po určité době dochází u spousty lidí v profesní kariéře k ustrnutí. Lidé jsou tzv. spokojeni s tím, že už umí, co potřebují a přestávají se rozvíjet nejen v práci, ale i v životě. Na tom samotném není nic špatného, ovšem často je s tím spojeno to, že děláme věci a úkoly pouze dobře, pohybujeme se v bezpečné a komfortní zóně minulé zkušenosti. Stejným způsobem máme tendenci se na spolupracovníky a partnery kolem nás dívat optikou toho čím jsou nyní a ne optikou toho, čím vším by mohli být. Zkusme se zamyslet nad lidmi kolem nás, podněcujme v nich chuť učit se nové věci, umožňujme jim přijímat výzvy a překračovat komfortní hranici svých minulých zkušeností, hledejte příležitosti, kde by mohli vyniknout. Tím u nich podněcujete rozvoj mistrovství a vaši partneři rostou před vašima očima.        

 

Jak být dobrým partnerem v každodenním životě

 Abreakce neboli schopnost odreagování od negativních emocí a zážitků.  Pravidelně a vědomě provádět tzv. abreaktivní aktivity, které vedou k odreagování nepříjemné emoce nebo napětí. Samotná abreakce znamená, že dojde ke znovu navození představ a situací, které v minulosti napětí vyvolaly. Ovšem v prostředí, kde člověk může své potlačené emoce a afekty projevit. Mezi nejlepší abreaktivní aktivity patří sportovní aktivity, kde přirozenou formou dochází ke snížení napětí v těle, při sportu si lidé často zakřičí, zařvou, zaklejí a tím dochází ke spontánnímu projevení emoce a uvolnění psychické energie vázané na určitou situaci. Dochází tak k obnovení rovnováhy a hlavně spontánnímu projevu bez nutnosti potlačovat své emoce nebo názory. Samozřejmě existuje celá řada abreaktivních aktivit. Důležité je, abychom tyto aktivity prováděli pravidelně anebo vědomě ve chvíli, kdy cítíme, že přenášíme negativní - potlačené emoce jinam. Kromě spontánní abreakce např. při tanci, sportu, psaní, malování, vaření, hraní strategických her, kulečníku apod..existují i řízené abreakce, kde se s potlačenými emocemi pracuje strukturovaně např. psychoterapeutické skupiny, rozvojové a zážitkové programy, konzultace s psychoterapeutem.  

Přeladění neboli každodenní rituály

Často se během dne potkáváme s mnoha lidmi na mnoha schůzkách, řešíme emocionálně vypjaté situace a po práci jsme tak unavení a emocionálně vyčerpaní, že nemáme dostatek pozornosti pro naše nejbližší. Přesto se to od nás tak trochu očekává, že se budeme soustředit a budeme pozorní i po návratu domů, vyslechneme partnera, empaticky (se do něj vcítíme) a zareagujeme. Jak tedy na to? Jednou z možností jsou každodenní rituály přeladění, které si můžeme vytvořit např. mezi schůzkami, mezi rozhovory s podřízenými, při cestě do práce a z práce. Smyslem rituálu je připravit nás na přechod do nové situace. Rituál je sled aktivit, které jdou po sobě. Přesto při něm nejednáme bezmyšlenkovitě, ale jsme myšlenkami u sebe. Příklad rituálu při přechodu z práce domů: 

  1. Uvědomím si, jaký byl dnešní den, rychle si projdu všechny důležité momenty a sleduji, jaké pocity se přitom objevují. 
  2. Uvědomím si, co cítím v těle, kde mám napětí, jaký stav energie aktuálně mám, jaké pocity prožívám.
  3. Myšlenkově se odpoutám -  na chvíli úplně vypnu (zavřu si oči a soustředím se na dech nebo poslouchám hudbu, čtu několik stránek z knihy) cílem je přestat myslet na to, že někam spěchám na chvíli přestat vnímat čas.
  4. Příprava na to, co chci ještě dnes zažít - rozmýšlím, jak chci strávit odpoledne nebo večer, co by mi udělalo radost, o co pozitivního se podělím s bližními, na co jich se zeptám. 

Závěr

Je těžké snažit se někomu poradit a tak si prosím nabídněte jakoukoliv z těchto myšlenek. Bude li se Vám líbit, dobře, vyzkoušíte-li ji a pomůže-li, skvěle.

Další informace

Související Kurzy

DSC09806oř8

Otec & Syn (11 - 15 let)

"Přijďte si užít víkend se svým synem. Popracovat na vašem ...

Cena
Prodejní cena6 100 Kč
DSCF9952

Otec & Syn (6 - 10 let)

"Přijďte si užít víkend se svým synem. Popracovat na vašem ...

Cena
Prodejní cena6 100 Kč

Související články

Osobní Mistrovství

Festiwall osobního mistrovství

Zuzana Vopravilová Hamplová 6. srpen 2015

Dne 31.7. od 10:00 do 22:00 proběhl první a tedy také nejlepší ročník Festiwallu osobního mistrovství. Počasí nám přálo  a akce byla vydařená a velmi inspirující. Zuzana Vopravilová Hamplová if(jQuery('.f2cid103...

Osobní Mistrovství

Osobní mistrovství - otevřené kurzy 2016

Zuzana Vopravilová Hamplová 18. duben 2016

Letos budou nejen prověřené kurzy, ale i zbrusu nový otevřený kurz "SILÁK: Leadership a moje síla", který má za cíl postavit se do své síly a lépe využívat dary v tomto světě. Zuzana Vopravilová...

Manažerské mistrovství

Ignorujeme v práci ženský princip? A mužský taky?

Zuzana Vopravilová Hamplová 11. duben 2016

Chci způsobit, abychom si o tomhle tématu dovolili uvolněně mluvit a tak hledám ty první věty, které vás nehodí do známých stereotypů „muži- ženy“ a neodradí vás od dalšího čtení. Jak si tak s lidmi...

Vztahové Mistrovství

Vztahové mistrovství 2016

Zuzana Vopravilová Hamplová 12. únor 2016

Už v loňském roce se v začaly vybrušovat úžasné otevřené kurzy zaměřené na nejbližší vztahy v rodině. Byly to kurzy Otec a syn, Otec a dcera a letos k nim přidáváme další -  Matka a syn. Těmihle...

Manažerské mistrovství

21 přesvědčení, která byste měli opustit

Petr Zappe 4. leden 2016

Abyste se mohli někam posunout, bývá často nutné nejdříve něco opustit. Udělat tomu novému místo. Nebo odstranit překážky. V rámci loňského průzkumu, jsme se lidí na tohle ptali. "Jaká přesvědčení,...

Osobní Mistrovství

Kůčovo Osobní poslání

Zuzana Vopravilová Hamplová 28. září 2014

Poslední rok se hodně intenzivně zabývám osobním posláním. Hledáme s kolegy, jak nejlépe jej nalézt a co všechno při hledání může pomoci. Pavel Kučera if(jQuery('.f2cid67 .authors').length) { var...

Další Kurzy

Táta a dcera

Otec & Dcera (11 - 15 let)

Přijeďte se podívat na svůj vztah s dcerou. Posdílet, jak ...

Cena
Prodejní cena6 100 Kč
DSC09806oř8

Otec & Syn (11 - 15 let)

"Přijďte si užít víkend se svým synem. Popracovat na vašem ...

Cena
Prodejní cena6 100 Kč
Matka a syn 2

Matka a syn (11-15 let)

Co mohu jako matka dát svému synovi, co je už "mužská ...

Cena
Prodejní cena6 100 Kč
DSCF9952

Otec & Syn (6 - 10 let)

"Přijďte si užít víkend se svým synem. Popracovat na vašem ...

Cena
Prodejní cena6 100 Kč

„Podporujeme lidi v tom, aby zvětšovali vliv na svůj život.”

Adam a Eva v práci

Získejte ukázku e-booku v .PDF zdarma

Ukázka z knihy "Adam a Eva v prácií".
Zadejte email, pošleme Vám ji.